K čemu mají Doporučené klinické postupy v adiktologii sloužit?
Doporučené klinické postupy v adiktologii (KDP) jsou na důkazech založeným souborem doporučení pro plánování, poskytování a vyhodnocování adiktologické péče ve všech typech adiktologických služeb poskytovaných podle Standardů odborné způsobilosti adiktologických služeb (Standardy), bez rozdílu typu jejich registrace či akreditace. Jsou tedy určeny k využití jak ve zdravotních, tak sociálních službách. Z tohoto důvodu KDP nestanovují, jaká odbornost je k využití jednotlivých intervencí nezbytná. Tuto odpovědnost ponechávají shodně se Standardy na poskytovateli adiktologických služeb, který je vázán příslušnou legislativou dle typu své registrace či akreditace. Pojem klinický tedy stojí ve svém základním významu: „založený na přímém kontaktu s klientem“.
Vedle tohoto základního určení slouží KDP k profesnímu vzdělávání začínajících kolegů a dalšímu rozvoji samotného oboru. Základním předpokladem pro jejich dlouhodobé efektivní využívání je pravidelná revize v návaznosti na aktuální úroveň rozvoje výzkumu v adiktologii a zdrojových vědních oborech.
Jak doporučené klinické postupy ovlivní praxi adiktologických služeb?
Soubor KDP je vytvářen s ohledem na skutečnost, že konečným uživatelem výstupů projektu je Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády ČR, který je současně nositelem Standardů odborné způsobilosti adiktologických služeb. Využití oborových doporučených postupů v praxi adiktologických služeb je ve Standardech zakotveno. Vzhledem k multidisciplinární povaze adiktologických služeb tak KDP v zásadě doplní již existující doporučené postupy v ostatních oborech, pokud je dané obory již mají.
Vlastní praxi adiktologických služeb KDP ovlivní v zásadě dvěma způsoby:
- Umožní adiktologickým službám svou stávající praxi zakotvit v důkazní bázi KDP, všude tam, kde se adiktologické péče poskytuje v souladu se současnými vědeckými poznatky. Nadto umožní službám poskytovat péči s vědomím o síle důkazní báze pro konkrétní intervenci. V tomto případě tedy ovlivní KDP praxi služeb minimálně, bez nutnosti stávající praxi měnit. Je zcela žádoucí, aby takové využití současně vedlo k rozvoji výzkumu v adiktologických službách a pravidelné revizi souboru KDP.
- Umožní adiktologickým službám svou stávající praxi měnit, pokud je založena spíše na zvyklostech než na ověřování účinnosti v souladu se současnými vědeckými poznatky. Současně je zcela žádoucí, aby byl iniciován výzkum nových a doposud neověřených intervencí a metod, pokud se v klinické praxi ukazují jako účinné nebo lze jejich účinnost předpokládat.
Jak se souborem Doporučených klinických postupů v adiktologii pracovat?
Soubor KDP je řazen procesně a členěn do BOXŮ. Základní a obecná doporučení pro adiktologickou péči jsou obsažena v úvodu k souboru KDP a jsou platná pro všechny typy adiktologických služeb a využitelná při plánování péče a ve všech intervenčních rámcích.
- Řídící pozici má BOX I – diagnostika. Uživatelé v něm naleznou oporu pro indikaci vhodného typu adiktologické služby s ohledem na míru ohrožení klienta a dále s ohledem kvalitu požadované změny.
- BOX I následně umožňuje důsledné vstupní posouzení celkové situace klientů v kontextu bio-psycho-socio-spirituálního modelu, který byl pro potřeby KDP aktualizován v souladu se současnými poznatky.
- Na základě vstupního, případně komplexního posouzení umožňuje soubor KDP párování zjištění s vhodnými intervencemi, případně koordinaci s další péčí, je-li indikována.
- BOX I rovněž obsahuje doporučení pro průběžné sledování efektivity plánu péče a jeho celkové vyhodnocení.
- Základní intervence jsou obsaženy v BOXECH II – VI.
- BOX VII – XI obsahuje doporučení pro specifické cílové skupiny. Tato doporučení specifikují a zpřesňují plánování, poskytování a vyhodnocování péče u těchto cílových skupin. Je-li tedy součástí vstupního posouzení identifikována příslušnost k některé z těchto cílových skupin je vedle doporučení uvedených v BOXU II-VI nutné využít příslušný BOX ze sady VII-XI.
- BOX XII obsahuje doporučení pro včasnou diagnostiku v ostatních pomáhajících oborech.
Soubor KDP tak umožňuje poskytovat vysoce individualizovanou adiktologickou péči. Kromě oblastí významných pro celkové posouzení závislostního chování zakládá plánování péče významnou měrou na posouzení specifik motivace klientů ke změně v jednotlivých oblastech a zohledňuje jejich preference. Takto pojaté celkové posouzení umožňuje efektivní praxi bez ohledu na požadovaný rozsah změny od změny vzorců závislostního chování přes zvyšování kontroly nad závislostním chováním až po hlubší změnu životního stylu včetně abstinence. Z tohoto důvodu je soubor KDP organizován procesně a nikoli z hlediska typu závislostního chování, užívaných látek, nebo míry rozvoje poruch způsobených užíváním návykových látek.
PhDr. Petr Hrouzek, Ph.D.
vedoucí projektového týmu
Návrh Doporučených klinických postupů v adiktologii ve verzi ke konci projektu, aktualizováno v únoru 2025
Odkazy na jednotlivé soubory PDF:
TITSUVCR936_Doporučené klinické postupy v adiktologii_Úvod
TITSUVCR936_V12_O_Doporučené klinické postupy a adiktologii_aplikační příručka
TITSUVCR936_V03_Nmet_Doporučené klinické postupy v adiktologii pro diagnostiku
TITSUVCR936_V06_Nmet_Doporučené klinické postupy v adiktologii pro psychosociální metody práce
TITSUVCR936_V07_Nmet_Doporučené klinické postupy v adiktologii pro oblast farmakoterapie
TITSUVCR936_V08_Nmet_Doporučené klinické postupy v adiktologii pro následnou péči
TITSUVCR936_V09_Nmet_Doporučené klinické postupy v adiktologii pro děti a dospívající
TITSUVCR936_V10_Nmet_Doporučené klinické postupy pro gerontoadiktologii